Grote oefening legerhelicopters trekt veel bekijks van spotters


HOLLANDS KROON – Verschillende inwoners van de gemeente Hollands Kroon werden de afgelopen dagen opgeschrikt door het geluid van ronkende motoren en draaiende propellers: er zijn veel legerhelikopters actief boven de regio. Dat komt doordat Defensie deze week bezig is met een oefening.
De Koninklijke Luchtmacht en het Korps Commandotroepen zitten midden in een zogenoemde sniper-week. Dat houdt in dat ze een schietoefening hebben op de Vliehors Range, een NAVO-terrein op het meest westelijke deel van Vlieland. Om daar te komen wordt gebruik gemaakt van imposante legerhelikopters.
En dat brengt veel geluid met zich mee. “Je kan het zingen van de motoren zelfs horen”, aldus Judith Falcon uit Nieuwe Niedorp tegen NH Nieuws. “Gistermiddag vlogen ze vlak boven de huizen en stallen, waardoor mijn paarden onrustig werden. Het zijn ook echt grote, legergroene helikopters.”

Meer impact

“Ze hebben inderdaad een beetje meer impact dan de reguliere helikopter waar de marine uit Den Helder mee vliegt”, vertelt luitenant Kiki Thielen van de Koninklijke Luchtmacht. “Er wordt nu namelijk gevlogen met grote transporthelikopters: de Chinook en de Cougar. De Chinook heeft zelfs twee motoren en twee propellers, dus dat kan flink wat geluid produceren.”
De inwoners van Hollands Kroon zullen wellicht nog een paar keer opgeschrikt worden door het geluid van de helikopters; vandaag en morgen wordt er namelijk nog geoefend op de Vliehors Range.

Vliegtuigspotters

Voor de vliegtuigspotters en dan speciaal de spotters die militaire toestellen op de foto willen zetten is het een mooie week. Bij vliegveld de Kooy staan spotters uit heel Nederland om de helicopters op de foto te zetten.